LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Nadpotliwość

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów regulacji ciepłoty ciała. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje nadmiernej potliwości:

  • Miejscowa nadmierna potliwość jest częstszą odmianą tej nieprawidłowości i dotyczy stóp, dłoni i, w około 30-40% przypadków, pach. Rzadziej, nadmierna potliwość obejmuje również twarz. Jeszcze rzadszym zjawiskiem jest nadmierne pocenie się twarzy wywoływane przez gorące lub pikantne potrawy. Toksyna botulinowa jest zalecana w leczeniu miejscowej nadmiernej potliwości pach w przypadku niepowodzenia innych metod terapii.
  • Uogólniona nadmierna potliwość dotyczy całego ciała. Występuje znacznie rzadziej i zwykle jest następstwem współistniejacej choroby, takiej jak infekcja, cukrzyca, nadczynność tarczycy, inne zaburzenia hormonalne. Nadmierna potliwość zazwyczaj zanika pod wpływem leczenia podstawowej choroby.



Jak częstym zjawiskiem jest nadmierna potliwość?

Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Dolegliwości zwykle pojawiaja się w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Od około 30 do 50% osób z nadpotliwością ma krewnego z tym samym problemem, co wskazuje na możliwe genetyczne podłoże nieprawidłowości. Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami. Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu. Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość - jedyna różnicą jest ilość potu.

Nadpotliwość jest wyzwalana przez:

  • ćwiczenia fizyczne
  • ciepło lub zimno
  • alkohol, kawę lub herbatę, palenie
  • stres, lęk lub silne emocje
  • niektóre pory dnia



Osoby z nadmierna potliwością mogą wydzielać olbrzymią objętość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne. To utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Należy jednak podkreślić, że nie jest prawdą, że nadmierna potliwość wiąże się z przykrym zapachem ciała. Zapach kojarzony przez niektórych z nadmiernym poceniem się, w rzeczywistości jest następstwem działania bakterii kolonizujących miejsca, w których długo utrzymuje się pot.

Jak leczyć nadpotliość?

Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku.

W jaki sposób przeprowadza się leczenie nadpotliwości toksyną botulinową?

Iniekcje z toksyną botulinową wykonywane są podskórnie. Preparat podawany jest cienką igłą w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywajac równomiernie okolicę obu pach. Sesja leczenia trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, toksyna botulinowa blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.

Jakie są efekty kuracji?

Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice. W jednym z badań klinicznych, wytwarzanie potu zmniejszyło się o 87% po tygodniu od leczenia. Ponadto, u 95% pacjentów objętość potu zmalała co najmniej o połowę. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem toksyny botulinowej utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.


Medycyna estetyczna

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej umożliwiają podkreślenie i wyeksponowanie walorów kobiecej urody oraz ukrycie jej mankamentów, jednak bez pomocy chirurgicznego skalpela.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600